DOLAR 26,9679 -0.12%
EURO 29,6903 -0.1%
ALTIN 1.665,190,23
BIST %
BITCOIN 796000-0,26%
Hatay
30°

AÇIK

YILMAZ: SEVDAMIZ ANTAKYA’YI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

YILMAZ: SEVDAMIZ ANTAKYA’YI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

ABONE OL
10 Kasım 2023 17:04
YILMAZ: SEVDAMIZ ANTAKYA’YI YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, 6 Şubat depreminin ardından Antakya’yı tek bir gün bile bırakmayarak kenti yeniden inşa etmenin gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

“Antakya bizim tek sevdamız” diyerek sözlerine başlayan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, depremin ilk günlerinde yanan bir ateşin başında, bir çadırın önünde, bir enkazın başında hep vatandaşlarının yanında olduğunu, o günlerden bu günlere ellerini taşın değil enkazın altına koyarak çalıştıklarını vurguladı.

Antakya’mızı Bir Gün Bile Kaderine Terk Etmedik

Başkan Yılmaz açıklamalarının devamında şunları kaydetti; “ Asrın felaketi sonrası en ağır yıkımın yaşandığı Antakya’mızda vatandaşlarımızı, esnafımızı, sanayicimizi, öğrencilerimizi bir tek gün bile kaderine terk etmedik, yalnız bırakmadık.

Acil eylem planı olarak kurumlar arası işbirlikleri kurduk. Asrın dayanışması örneği ile ülkemizin dört bir köşesinden işbirliği içerisinde olduğumuz belediyelerimiz, kurumlarımız, bakanlıklarımız ile şehrimize ilk etapta acil yardım ihtiyaçlarının ulaştırılması, vatandaşlarımıza dağıtılması, barınma, gıda, hijyen, giyim gibi acil ihtiyaçların dağıtımının organize edilmesinde belediyemiz araç filosu ve personel kadromuz ile destek verdik.

Ekiplerimiz İlk Günden İtibaren Sahadalar

İlk etapta çadır kentlerin ardından konteyner kentlerin kurulmasında ekiplerimiz zemin düzenleme, çevre temizliği ve bu kentlerin yollarının yapımında aktif olarak çalıştık.

Ekiplerimiz ilk günden itibaren ailelerini güvenli bölgelere teslim ettikten sonra görevlerinin başlarına gelerek Sevdamız Antakya için canla başla çalıştılar. Öncelikli olarak yardım araçlarının vatandaşlarımıza hızla ulaşabilmesi için kepçelerimiz, kamyonlarımız yollarda enkaz kaldırma çalışmaları gerçekleştirerek ana yolları yeniden hizmete açtılar.

Merkez noktalarda aşevleri, yardım çadırları, askerlerimize, polisimize, sağlık hizmetlerimize, Afad ve Kızılay ekiplerimize kolaylık sağlayabilmek amacıyla merkez noktalarımızda yıkama, temizlik, yer tahsisi, malzeme temini sağladık.

Vatandaşlarımızın içme suyu ihtiyacını karşılamak için öncelikle belediyemiz makine ikmal tesisi içerisinden daha sonrasında tüm muhtarlıklarımıza nakil etme yoluyla su dağıtımları yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

Konteyner kentlerimizin zemin düzenleme, yol yapımı, çevre temizliği çalışmalarımız ilk günlerden bu yana aralıksız olarak devam ediyor.

Şehrimizin yeniden inşa sürecinde Bakanlarımız, Valiliğimiz, Milletvekillerimiz, Cumhur İttifakı İl Başkanlarımız ve teşkilatımız ile yaptığımız istişareler ile yatırımların hızlıca Antakya’mıza ulaşması, acil eylem planının hayata geçirilmesi için gecemizi gündüzümüze katarak çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz.”

Antakya’mız Sadece Binalardan İbaret Değil

Antakya’mızın sadece binalardan ibaret olmadığını sık sık dile getiren Başkan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti; “ Antakya, medeniyetlerin başkenti, tarihin, kültürün, barış ve kardeşlik içerisinde yaşayabilmenin yegane örneği olan kadim bir şehir. Bu şehre bu özellikleri veren binalar değil insanlarımızdır. Amacımız yalnızca binalarımızı inşa etmek değil, bu şehrin özelliklerini yaşayan ve yaşatan insanlarımızı da yeniden bir araya getirebilmektir. Esnafından, sanayicisine, sanatçısından sporcusuna, öğrencisinden doktoruna her kesimden insanımızın yeniden şehrimizde düzenli yaşam alanlarına dönebilmelerini sağlamak için gayretle çalışıyoruz.

Esnafımıza Desteği Hiç Bırakmadık

Şehrimizin mihenk taşlarından, can damarımız Uzun Çarşımızı yeniden ayağa kaldırabilmek için depremin ilk günlerinden bu yana sayısız ziyaret gerçekleştirdik. Çarşı içerisindeki enkazların kaldırılması, az hasarlı dükkanlarımızı esnafımızın yeniden işler hale getirebilmesi için tüm aşamalarda aktif olarak çalıştık. Diğer yandan yıkılan sebze halimizin yerine yenisinin inşa edilerek hızlıca hizmete sunulması için kardeş belediyelerimiz ile işbirliği kurarak gerekli alt yapı çalışmalarını gerçekleştirdik. Sebze halimizin kurulması ile meyve sebze üreticisi ve satıcısı olan esnafımızın da yeniden hizmete başlamasına destek sağlamış olduk.

Tüm bu süreç içerisinde yıkımın az olduğu mahallelerimizde muhtarlarımız ve vatandaşlarımızla sık sık bir araya gelerek istek ve ihtiyaçları konusunda istişarelerde bulunduk. Yine aynı şekilde çiftçilerimizle de bir araya gelerek deprem sonrası hasat döneminde ihtiyaçlarını karşılamak için üzerimize düşen ne varsa yapmanın gayreti içerisinde olduk.

Bu süreçte şehrimizin yeniden ayağa kalkması için gayret gösteren işletmelerimiz umudumuzu ve inancımızı arttırıyor. Biz de esnafımızın her zaman yanında olacağız.

Antakya’mızı Bir Bütün Olarak Ayağa Kaldıracağız

Antakya’mızı bir bütün olarak ayağa kaldırmak için tüm kurumlarımız seferber olmuş durumda. Bakanlıklarımız, Valiliğimiz, Milletvekillerimiz, Cumhur ittifakımız canla başla çalışıyorlar. Hak sahiplerimizin kalıcı konutlarının inşası devam ederken, sağlık hizmetlerimizde iyileştirmeler bölgesel olarak yeniden en iyi sağlık hizmetini hemşerilerimize ulaştırma çalışmaları da sürüyor.

Bunların yanı sıra Kültür Varlıklarımızı yeniden inşa etme, restorasyon ve tarihi dokuya uygun yeni şehir planlama çalışmaları da hızla sürüyor.

Sanayi sitelerimizde, çarşımızda ve şehir genelinde büyük oranda gerçekleştirilen enkaz kaldırma çalışmaları sonrasında yeniden işletmesini ayağa kaldırmaya gayret gösteren, her esnafımız, her sanayicimiz bu şehrin yeniden ayağa kalkması konusunda umudumuzu tazeliyor.

Konteyner kentlerde yada hasarsız okullarımızda eğitimlerine devam eden öğrencilerimiz de umudumuzun en güzel filizleri. Biz Antakya Belediyesi olarak bu şehri terk etmeyen, geri gelmek için imkan bekleyen her bir vatandaşımıza hizmet vermeye bundan sonraki süreçte de aralıksız devam edeceğiz.

Şehrimizin yeniden ayağa kaldırılması için gayret gösteren, bu şehre gönül vermiş bizler ve bizlerle birlikte başta Sayın Cumhurbaşkanımıza nezdinde tüm bakanlarımıza, Sayın Valimize, milletvekillerimize, Cumhur İttifakı İl Başkanlarımıza, il ve ilçe teşkilatlarımıza, emniyet güçlerimize, AFAD başta olmak üzere tüm yardım kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, esnafımıza ve vatandaşlarımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Antakya hepimizin, hep birlikte iyileşecek, eskisinden çok daha güzel bir şehri yeniden inşa edeceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.